یافتن شماره کاتالوگ مواد شیمیایی آزمایشگاهی ( CAT Number ) 

شماره کاتالوگ ماده شیمیایی شماره ای است که کارخانه تولید کننده انحصاراً برای محصول خود در نظر می گیرد و یکی از اطلاعات تولیدی محصول می باشد که بر روی بسته بندی محصول نیز درج می شود . 

اسامی مختلف شماره کاتالوگ 

شماره کاتالوگ ماده شیمیایی با اسامی مختلفی معرفی می شود به عنوان مثال : Catalog No. , Product No. , Art or Article No. , Part No. , Order No و ... که هر کمپانی از یکی از این نام ها و یا نام دیگری که در اینجا ذکر نشده است به عنوان شماره کاتالوگ خود استفاده می نماید. 

فرمت شماره کاتالوگ 

ارقام و حروف تشکيل دهنده شماره کاتالوگ از هيچ قاعده کلی پیروی نمی کند و معمولاًهر کمپانی بنابر سیاست خود از یک نوع فرمت خاص برای شماره کاتالوگ محصولات خود استفاده کرده و آن را در نظر می گیرد . گاهی تنها با ارقام معرفی می شوند و گاهی ترکیبی از حروف و ارقام است. 

گریدهای مختلف ماده شیمیایی با شماره کاتالوگ های مختلف 

از آنجا که مواد شیمیایی آزمایشگاهی مختلف و متنوعی تولید می شوند شرکت های تولید کننده برای گریدهای مختلف یک ماده شیمیایی شماره کاتالوگ های مختلفی را در نظر می گیرند. به عنوان مثال شرکت ROMIL انگلستان ماده استونیتریل را با گریدهای مختلف در قالب شماره کاتالوگ های مختلف تولید می کند . 
 

شماره کاتالوگ

نام ماده شيميايی

گروه دسته بندی

مشخصات مصرفی ماده

H047

Acetonitrile

Super Purity Solvent

GC, Preparative HPLC

H048

Acetonitrile

Super Purity Solvent

HPLC, Environment Analysis 

H049

Acetonitrile

Super Purity Solvent

Gradient HPLC, GC, UV, IR

A9047

Acetonitrile

SA

General Use Product Categories

D4049

Acetonitrile

Hi - Dry

Anhydrous Solvents

H051

Acetonitrile

Bio

Protein sequencing, DNA synthesis

 

 
شرکت ROMIL انگلستان حجم های مختلف مواد توليد شده برای هر گريد را با حروف خاصی نمايش می دهد , به عنوان مثال برای ماده شیمیایی استونيتريل با گرید HPLC به حجم یک لیتر کد H048M و برای همين کالا به حجم دو و نیم لیتر کد H048L را ارائه می نمايد . اين نوع کد گذاری مصرف کننده را از هر گونه خطا دور کرده و می تواند راهنمای خوبی جهت درخواست کالا در حجم های مختلف باشد . در ادامه لازم به ذکر است شماره کاتالوگ هر کمپانی انحصاری است و یک ماده شیمیایی توسط کمپانی های مختلف با شماره کاتالوگ های مختلف تولید می شود . به عنوان مثال در مورد ماده استونیتریل که در بالا به آن اشاره شده است کمپانی مرک آلمان این ماده را با کد 100030 تولید می کند در صورتی که شماره ریجستری ( CAS Number ) آن همان 8-05-75 می باشد و تفاوتی نمی کند .

مطالب مرتبط :

راهنمای يافتن کد مواد شيميايي در وب سایت شرکت Romil انگلستان.
برگه آناليز CoA و MSDS چیست ؟ دريافت برگه آناليز مواد شرکت Romil
مراحل و فرم خرید از شرکت پارس فراسو
 
اسلاید شماره 10015